Altın Oran Tarihi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Altın Oran Tarihi

Altın Oran, matematikte ve fiziksel evrende ezelden beri var olmasına rağmen, insanlar tarafından ne zaman keşfedildiğine ve kullanılmaya başlandığına dair kesin bir bilgi mevcut değildir. Tarih boyunca birçok defa yeniden keşfedilmiş olma olasılığı kuvvetlidir.

Leonardo da Vinci'nin günlüklerinin birinde bulunan, insan ve doğayı birbiriyle ilgilendirme-bütünleştirme çalışması için bir dönüm noktası kabul edilen ve insan vücudundaki oranları gösteren Vitruvius Adamı çalışması (1492).

Euclid (M. Ö. 365 – M. Ö. 300), "Elementler" adlı tezinde, bir doğruyu 1.6180339. Noktasından bölmekten bahsetmiş ve bunu, bir doğruyu ekstrem ve önemli oranda bölmek diye adlandırmıştır. Mısırlılar keops Piramidi'nin tasarımında hem pi hem de phi oranını kullanmışlardır. Yunanlılar, Parthenon'un tüm tasarımını Altın Oran'a dayandırmışlardır. Bu oran, ünlü Yunanlı heykeltraş Phidias tarafından da kullanılmıştır. Leonardo Fibonacci adındaki İtalyan matematikçi, adıyla anılan nümerik serinin olağanüstü özelliklerini keşfetmiştir fakat bunun Altın Oran ile ilişkisini kavrayıp kavramadığı bilinmemektedir.

Leonardo da Vinci, 1509'da Luca Pacioli'nin yayımladığı İlahi Oran adlı bir çalışmasına resimler vermiştir. Bu kitapta Leonardo Leonardo da Vinci tarafından yapılmış Five Platonic Solids (Beş Platonik Cisim) adlı resimler bulunmaktadır. Bunlar, bir küp, bir Tetrahedron, bir Dodekahedron, bir Oktahedron ve bir Ikosahedronun resimleridir. Altın Oran'ın Latince karşılığını ilk kullanan muhtemelen Leonardo da Vinci 'dir. Rönesans sanatçıları Altın Oran'ı tablolarında ve heykellerinde denge ve güzelliği elde etmek amacıyla sıklıkla kullanmışlardır. Örneğin Leonardo da Vinci, Son Yemek adlı tablosunda, İsa'nın ve havarilerin oturduğu masanın boyutlarından, arkadaki duvar ve pencerelere kadar Altın Oran'ı uygulamıştır. Güneş etrafındaki gezegenlerin yörüngelerinin eliptik yapısını keşfeden Johannes Kepler (1571-1630), Altın Oran'ı şu şekilde belirtmiştir: "Geometrinin iki büyük hazinesi vardır; biri Pythagoras'ın teoremi, diğeri, bir doğrunun Altın Oran'a göre bölünmesidir. " bu oranı göstermek için, Parthenon'un mimarı ve bu oranı resmen kullandığı bilinen ilk kişi olan Phidias'a ithafen, 1900'lerde Yunan alfabesindeki Phi harfini Amerika'lı matematikçi Mark Barr kullanmıştır. Aynı zamanda Yunan alfabesindekine karşılık gelen F harfi de Fibonacci'nin ilk harfidir.

Altın Oran, bir sayının insanlık, bilim ve sanat tarihinde oynadığı inanılmaz bir roldür. Phi, evren ve yaşamı anlama konusunda bizlere yeni kapılar açmaya devam etmektedir. 1970'lerde Roger Penrose, o güne kadar imkânsız olduğu düşünülen, "yüzeylerin beşli simetri ile katlanması"nı Altın Oran sayesinde bulmuştur.

Altın Oran Tarihi Yorumları

soru

Ecem

05 Kasım 2018 Pazartesi

Merhaba ben hep matematik e meraklıyımdır geçen yıl da üniversitemize matematik alanında bir uzman geldi ve matematik vee fizik hakkında birçok buluşştan bahsetti bunların arasında en dikkatimi çeken şey altın oran oldu altın oran nedir nasıl anlarız insanlarda ve ya herhangi bir eşyada mevcutmudur görür görmez ölçüm yapmadan anlamak mümkünmüdür

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Altın Oran Kabe Mucizesi

Altın Oran Kabe Mucizesi

Dünyanın Altın Oran Noktası

Dünyanın Altın Oran Noktası

Tasarımda Altın Oran

Tasarımda Altın Oran

Altın Oran Tarihi

Altın Oran Tarihi

Popüler İçerikler

Altın Oran Hesaplama

Altın Oran Hesaplama

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Mimarlık

Altın Oran Vücut

Altın Oran Vücut

Altın Oran Örnekleri Nelerdir?

Altın Oran Örnekleri Nelerdir?

Altın Oran Yüz

Altın Oran Yüz

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın Oran Nerelerde Bulunur?